flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Нормативи навантаження розгляду справ суддями

29 червня 2016, 11:34
З набранням чинності нової редакції Закону «Про судоустрій і статус суддів» зміниться кількість судів і суддів. Для того, щоб правильно провести оптимізацію судової системи, необхідно розуміти, серед іншого, яке навантаження припадає на конкретний суд.
Втім, про вироблення методики визначення навантаження говорять уже кілька десятиліть.
9 червня 2016 року Рада суддів України зробив черговий крок в цьому напрямку, схваливши звіт «Основні методологічні підходи та результати дослідження з визначення коефіцієнтів навантаження на суддів і складності справ спеціалізованих судів і судів апеляційної інстанції». У додатках до цього звіту визначено показники середніх витрат часу на розгляд різних категорій суперечок і коефіцієнт складності справ. Рада суддів рекомендувала Державній судовій адміністрації застосовувати їх при прийнятті управлінських рішень, зокрема, при формуванні бюджетних запитів.
З таблицями навантаження можна ознайомитися за посиланням.
На сьогодні основним критерієм при розрахунку видатків на судову систему є штатна чисельність суддів і працівників апарату. І цей критерій недостатньо об'єктивний. В цьому випадку нормативи навантаження можуть зіграти важливу роль.
Державна судова адміністрація зможе враховувати складність і структуру справ, тобто можна буде сказати, що з 100% справ, які надійшли і розглядаються в суді, припустимо, 70% кримінальних. Зрозуміло, що на них піде більше часу, а їх розгляд вимагає більше матеріальних ресурсів. А може бути так, що 70% - це справи про адміністративні правопорушення, провадження в яких відбувається швидше і простіше, і з точки зору витрат вони дешевші. Кримінальні справи також можуть відрізнятися за складністю. В результаті у ДСА будуть коефіцієнти співвідношення, і вона зможе більш точно враховувати фінансову складову.
Для автоматизованої системи документообігу коефіцієнт складності справ вже зараз передбачено. Він може бути використаний і для визначення оптимальної чисельності суддів, і для фінансових розрахунків. Це один з ключових показників в питаннях організації судової системи.

        Таким чином, серед цілей, які переслідує введення нормативів навантаження, можна виділити три: визначення оптимальної кількості суддів у судах різних регіонів, розрахунок необхідного фінансування судів, а також (і це головне) введення зваженого підходу до роботи судді, який теж є живою людиною.